8 grudnia 2010

Zdrowy-Ruch

Przykladem rodziny, ktora znam juz od wielu lat sa Piotrek i Asia Muszynscy. Z Piotrem znamy sie z podowrka a z Asia z Karate. Karate nas polaczylo. Bedac ktoregos wieczoru u nich w domu jak dziewczynki mialy ok 3 latek przed snem ukleklismy i pomodlilismy sie do Aniola Stroza a pozniej podziekowalismy za caly dzien, za rodzicow, za dziadkow i za wszystko co nas spotkalo proszac o dobra noc i o laski dla przyjaciol, rodziny i wszystkich potrzebujacych. Nad lozkiem dziewczynek wisi krzyzyk. W domu moze nie ma pozadku na pierwszy rzut oka ale jest za to harmonia rodziny, dla ktorej wiara daje zycie. Odzwierciedleniem ich zycia jest wspolna firma na rzecz zdrowia najmlodszych i nie tylko http://zdrowy-ruch.pl/.
Kiedys podczas turnieju karate dla dzieci, matka jednego z dzieci podeszla do Piotrka i podziekowala mu za to co robi dla dzieci. Podczas turnieju niewazne czy ktos wygra czy przegra zawsze sobie wzajemnie nalezy podziekowac. Piotrek bardzo tego pilnuje. Wzajemny szacunek jest tu bardzo wazny. Wiara jest u nich sercem, jest motorem dzialania. Radosc bycia z nimi i mozliwosc uczestniczenia razem z nimi w ich dazeniach i dzialaniach pozwala cieszyc sie zyciem. Piotr i Asia i ich cala rodzinka Bogiem Silna. Jan Pawel II pewnie jest z nich dumny. Niech im Bog blogoslawi.

Piotrek o karate pisze:

"Współcześnie karate jest dostosowane do bezpiecznego nauczania wszechstronnej gimnastyki obejmującej wszystkie aspekty usportowienia organizmu ludzkiego, trening umysłu oraz łatwą samoobronę, której chętnie uczą się ludzie w każdym wieku (najmłodsi uczniowie mają już 4-5 lat)

Usportowienie organizmu obejmuje wszystkie cechy motoryczne dając równomierny wszechstronny rozwój.

Trening umysłowy polega na nauce koncentracji, szybkim podejmowaniu optymalnych decyzji w niewygodnych warunkach (np. walka ze stresem podczas nauki obrony w sytuacji napadu), co daje się łatwo zastosować we wszystkich trudnych życiowo sytuacjach (potrzebny stan koncentracji umysłu adepci potrafią przywoływać automatycznie). Trening ten wzbudza wewnętrzną moc, wiarę w słuszność swoich życiowych działań. Daje zwielokrotnioną odporność na stres.

Nauka samoobrony bazuje na istniejących, zakodowanych, naturalnych odruchach człowieka w sytuacji zagrożenia, które poprzez świadomy trening są przetwarzane na działania obronne dostosowane swym poziomem skuteczności do rodzaju zagrożenia.

Orientalne pochodzenie tej sztuki daje możliwość zaciekawienia europejskiego odbiorcy swoją nietypowością, wewnętrzną harmonią i wrażliwością.

Śnieżnobiałe kimona oznaczają akt czystości intencji trenującego, do którego każdy się zobowiązuje (ćwiczy aby nauczyć się samoobrony i stosować ją tylko w chwilach zagrożenia własnego bezpieczeństwa).

Młodzież zyskuje bardzo atrakcyjny nowy ideał i cel swoich działań, pozytywne wzorce zachowań, według których chce postępować. Łatwo uznaje autorytet trenera i postępuje w myśl zasady zdrowego i czystego trybu życia. Daje to duże możliwości odciągania jej od obecnych w kulturze młodzieżowej złych wzorców: alkoholizmu, narkomanii, sekt i subkultur"

Asia pisze o karate i rehabilitacji:

"Całe moje życie uczę się jak ważne znaczenie profilaktyczne i lecznicze zarówno dla dzieci jak i dorosłych ma każda forma systematycznego ruchu, stąd nie przypadkowo na nazwę firmy wybrałam „Zdrowy ruch”.

Karierę zawodową w wieku 20lat rozpoczęłam jako instruktorka sportu, prowadząc zajęcia dla grupy dzieci oraz młodzieży. Po ukończeniu studiów zajęłam się natomiast pracą w zawodzie fizjoterapeuty, prowadzenie zajęć karate z dziećmi w chwili obecnej to dla mnie miła odmiana od codziennej pracy z pacjentem.

Przez minione 10 lat zauważyłam, że bez ruchu nie powiedzie się żadne leczenie, a utrzymywanie odpowiedniej kondycji fizycznej poprzez systematyczne zajęcia ruchowe służy nie tylko pięknemu wyglądowi, ale zdrowiu zarówno fizycznemu jak i psychicznemu.

Prowadząc zajęcia z dziećmi zauważyłam u nich lepszą koordynację ruchu, sprawność, samokontrolę oraz podwyższenie własnej wartości. Dzieci miały ładniejsze sylwetki niż rówieśnicy oraz znacząco mniej problemów z wadami postawy.

W pracy z dorosłymi pacjentami zauważyłam, że systematyczny ruch w wielu przypadkach był głównym elementem nieodłącznym w walce z chorobą oraz utrzymaniem się efektów prowadzonej fizjoterapii.

Ponieważ każdy człowiek jest jednostką niepowtarzalną również jego choroba jest jedyna w swoim rodzaju i niesie dla każdego pacjenta inne ograniczenia, dlatego w swojej pracy staram się tak dobrać program leczniczy, by pacjent mógł czuć się jak najbardziej komfortowo w swojej walce o odzyskanie zdrowia"

Brak komentarzy: